Alimenty
Kancelarie reprezentują klientów w sprawach o alimenty, obniżenie alimentów i podwyższenie alimentów.
Obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych co ma przyczyniać się do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb życiowych. Wbrew powszechnej opinii wiek 18 lat nie jest granicą, która determinuje uprawnienie do świadczenia.
Sprawa o alimenty
Przygotowując się do sprawy o alimenty należy zacząć od wyliczenia usprawiedliwionych potrzeb małoletniego. Jest to punkt wyjścia do określenia żądań. Następnie należy pochylić się nad sytuacją finansową drugiego rodzica i jego możliwości majątkowych i zarobkowych. Po zestawieniu tych dwóch wartości otrzymamy zasadne żądanie.
Ile wynoszą alimenty?
W każdej sprawie wartość ta może być inna. Jak wskazaliśmy powyżej ostateczna wysokości alimentów jest uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego oraz stopy życiowej rodzica.
Jak złożyć pozew o alimenty?
Pozew składa się do właściwego miejscowo sądu rejonowego, tj. sądu wyznaczonego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Dokument można nadać listem poleconym, bądź też złożyć osobiście na biurze obsługi interesanta.
Pozew o podwyższenie i obniżenie alimentów
Sytuacja dziecka wraz z wiekiem może się zmieniać. Zmianom mogą również ulegać zarobki czy też ogólna sytuacja finansowa. W przypadku jeżeli dochodzi obu stronom przysługuje powództwo o zmianę wysokości świadczenia.