Jazda „na podwójnym gazie” stanowi przestępstwo lub wykroczenie w zależności od stężenia alkoholu w organizmie.
Ustawodawca rozróżnił więc kwalifikację prawną, a zatem i dolegliwość karną od tego czy mamy do czynienia z nietrzeźwością czy też stanem po użyciu alkoholu.
Definicja legalna nietrzeźwości znalazła się w Kodeksie karnym w słowniczku ustawowym, gdzie przyjęto, że: Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy:
1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
2) zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Definicja stanu po użyciu alkoholu znalazła się w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, gdzie wskazano, że stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Znamiona przestępstwa i zagrożenie karne zostały określone w art. 178 a kodeksu karnego, zgodnie z którym kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Nie można jednak zapominać o tym, że obligatoryjnie w przypadku tego przestępstwa orzekany jest również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Sąd może orzec o zakazie prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju. Środek karny jest orzekany w wymiarze od lat 3 do lat 15. Wyjątkiem jest stwierdzenie winy w wyroku warunkowo umarzającym postępowanie karne, gdzie sąd orzekając ten środek karny może zastosować niższy jego wymiar.
Dodatkową, a ukrytą niejako sankcją jest konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy w przypadku jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów jest orzeczony w wymiarze powyżej 1 roku, co wynika z ustawy o Kierujących pojazdami.
Niejednokrotnie słyszę od Klientów, że zakaz na 1 rok i zakaz na 12 miesięcy to nie jest to samo. Rozwiewając mity, które krążą na Google wyjaśniam, że w przypadku przestępstw zakaz jest orzekany w latach, a w przypadku wykroczeń w miesiącach lub latach, a zatem jeżeli mamy orzeczony zakaz na 1 rok lub zakaz na 12 miesięcy to nie musimy co do zasady ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy.
Jeżeli już mowa o wykroczeniach to Ustawodawca w art. 87 Kodeksu wykroczeń stypizował kilka czynów. Nas jednak w tym momencie interesuje jazda pojazdem mechanicznym i tak, na podstawie art. 87 § 1 kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Obligatoryjnie w przypadku wykroczeń jest również orzekany zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do lat 3.
Jak wynika z powyższego nie opłaca się wsiadać za kółko nawet po najmniejszej ilości wypitego alkoholu.